Leģenda par Rīga-Valmiera

107 kilometru Gladiatoru pastaiga trešās atmodas laikā (1989-1993) kā ierocis cīņā par Latvijas neatkarības atgūšanu. „Brīvību Latvijai!” uz dalībnieku numuriem. Tie ir teiksmām apvīti nostāsti par skrējējiem pastalās un džinsās. Vietējo iedzīvotāju nesavtīgs atbalsts trases malā, gulēšana autobusu pieturās un kopš 1992.gada nepārspēts leģendārā ultramaratonista Georga Jermolajeva trases rekords (08:01:38).

Skrējiensoļojums Rīga-Valmiera savieno Latvijas galvaspilsētu ar Vidzemes lielāko pilsētu, kura lepojas ar neatkarīgās Latvijas pirmo Vasaras Olimpisko spēļu medaļnieku – soļotāju Jāni Daliņu (sudrabs 50km, Losandželosa 1932). Emocijām un piedzīvojumiem piesātinātākais Latvijas ultramaratons savieno vairākas desmitgades, jo trasē kopā ar pārējiem atrodas arī vēsturiskie Rīga-Valmiera dalībnieki.

Valsts himnas dziedāšana kopkorī pie Brīvības pieminekļa un starts pusnaktī zem trim Mildas zvaigznēm pašā Rīgas centrā. Nebeidzamas brīvprātīgo rūpes par katru skrējēju sešos kontrolpunktos. Mājāspalicēju sekošana notikumiem tiešsaistē. Līderu cīņa un katra dalībnieka eksistenciālie jautājumi. Šoseja, nakts, kravas auto, nogurums un Sīmaņa vilinājums. 107 kilometri ir skrējiens līdz Sv.Sīmaņa baznīcas kliņķim ar soļošanas elementiem.

Kefīra pudele un strūdele finiša medaļas vietā. Kāju masāža kā dāvana no sacensību organziatoriem. 107 kilometri kā Latvijas mazais Spartatlons ar pilsētas mēru startā un orķestri finišā.  Tas ir vienīgais skrējiens Latvijā ar ierobežotu dalībnieku skaitu. Uz 107 vietām starta sarakstā pieteikšanās 107 dienas pirms skrējiena datuma.

Skrējiens atjaunots 2014.gadā un turpina Latvijas ultramaratonu tradīcijas jau kā Latvijas čempionāta posms ultra garajās distancēs. Goliātu pastaiga vakar, labdarība šodien. 2015.gadā pusotrs simts skrējēju un brīvprātīgo saziedoja vairāk nekā 2000 eiro Cēsu meitenes Undīnes veselības uzlabošanai. 2016.gadā līdzekļi tika vākti mazā valmierieša Jēkaba delfīnterapijai. Labdarība dara brīnumus –  ja vienā gadā Undīne skrējējus finišā sagaidīja ratiņkrēslā, tad nākamajā viņa pie Sīmaņa kliņķa ieradās uz savām kājām.

Ja var Undīne, tad var arī dalībnieki. Viņi ik pavasari atgriežas trasē un nodod Mildas sveicienu Sīmanim. Četri skrējēji 107 kilometrus veikuši vismaz četras reizes, divi Valmieru sasnieguši sešas reizes, čaklākais pat septiņas. 15 ultramaratonisti piedalījušies visos trijos atjaunotā Rīga-Valmiera skrējiensoļojumos. Labāko rezultātu autori pēdējo trīs gadu laikā ir Marta Zumberga (10:49:53, 2015) un Uldis Kļaviņš (08:26:49, 2016).

Sacensības rīko Latvijas ultra garo skrējienu un taku skriešanas asociācija sadarbībā ar Valmieras pilsētas domi, Ziedot.lv rehabilitācijas centru Poga un Latvijas Vieglatlētikas savienību (LVS). Skrējiensoļojumu Rīga-Valmiera 107km atbalsta Latvijas Universitāte (LU), Valmieras Tūrisma informācijas centrs (Valmieras TIC) un daudzi uzņēmumi, kuriem rūp skrējēju labsajūta. Starp ilgadīgajiem atbalstītājiem minami „Smiltenes piens”, „Sportland”, „Coca-Cola”, „Apotheka”, „Sportlat”, „Valmieras teātris”, „Eži” un „SiS”.